jeni duke lexuar...
Ushtrime

Ushtrim No.1-veprime me numra

Duke përdorur formatin me 32 bitë, paraqitni në formatet binare (shenjë + vlerë absolute), komplement i dyshit dhe BCD këta numra : +999, -999, +1000, -1000

Zhvillim :

1. +999

1.a     0 0000000000000000000001111100111

1.b     0 0000000000000000000001111100111-  numrat pozitivë paraqiten të pandryshuar

1.c     0000 0000000000000000100110011001

2. -999

2.a     1 0000000000000000000001111100111

2.b     1 1111111111111111111110000011001

2.c     0001 0000000000000000100110011001

3. +1000

3.a     0 0000000000000000000001111101000

3.b     0 0000000000000000000001111101000  – numrat pozitivë paraqiten të pandryshuar

3.c     0000 0000000000000001000000000000

4. -1000

4.a     1 0000000000000000000001111101000

4.b     1 1111111111111111111110000011000

4.c     0001 0000000000000001000000000000

Diskutim

Ende pa komente.

Lini një Përgjigje

Ju lutemi, bëni hyrjen me një nga këto metoda që të postoni komentin tuaj:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Regjistroni adresën tuaj e-mail për të marrë artikujt e rinj nëpërmjet mesazheve ...

Kategori

Intel CPU Architectures

Procesore Apple Ax

Apple A12 Bionic
Këtë e pëlqejnë %d blogues: