jeni duke lexuar...
Leksione, Literature

Plotësime për Kapitullin I

Klikoni në lidhjet e mëposhtëme dhe do të gjeni informacion ilustrues për Kapitullin I.

-Artikulli i Claude Shannon i vitit 1948, i cili konsiderohet si bazat teorike të teorisë së informacionit.

– Claude Shannon – “A Mathematical Theory of Communication” .

-Artikulli origjinal i Gordon Moore, që shërbeu si fillesë për  “ligjin e Moore”.

Gordon Moore, Electronics, Volume 38, April 19, 1965

– Botim me rasin e 40 vejtorit të “Ligjit të Moore” (Botimi i plotë rreth Ligjit) – “Understanding Moore’s Law – Four Decades of Innovation” .

-Artikull i Yale Patt- ku jepet nje veshtrim i pergjithshem mbi strukturen e mikroprocesoreve,

historine dhe te ardhmen e tyre.

Yale Patt- Requirements, Bottlenecks, and Good Fortune

-Arikull i Dennis M. Ritchie mbi historine e lindjes se gjuhes C

The Development of the C Language

-Dy dokumenta të detajuara për standardin ASCII (me origjinë prej aivosto.com)

ASCII Character Set

Control Character Set in ASCII and Unicode

-Logjika numerike, qarqet kombinatorë etj.

Dika, Qarqet kombinatorë

EPFL – Zvicer,  Sistemet logjikë në frengjisht

-Mikropocesorët, Intel etj.

Agim Çami, Mikroprocesoret – kurs i vitit I

-Latency/throughput – përse dhe ku ndryshojnë?

David Patterson, Why latency lags bandwidth…?

-Njësitë arithmetike, shumatorët, numrat negativë etj.

MIT Arithmetic Structures

Diskutim

Ende pa komente.

Lini një Përgjigje

Ju lutemi, bëni hyrjen me një nga këto metoda që të postoni komentin tuaj:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Regjistroni adresën tuaj e-mail për të marrë artikujt e rinj nëpërmjet mesazheve ...

Kategori

Intel CPU Architectures

Procesore Apple Ax

Apple A12 Bionic
Këtë e pëlqejnë %d blogues: