jeni duke lexuar...
Ushtrime

CPI – Ushtrim: version i përmirësuar i Java-s

Një program i shkruar ne gjuhen Java kërkon 20 sekonda të ekzekutohet. Një version i ri i interpretuesit Java arrin të zvogëlojë numrin e instruksioneve të këtij programi me 40 %. Por, nga ana tjetër, ai e rrit CPI me 1.1 në krahasim me versionin e vjetër. Sa kohë do të kërkojë të ekzekutohet tani ky program ? Kompjuteri ku ekzekutohet programi është i njëjtë për të dy rastet.

Zhvillim

Koha e ekzekutimit të një programi është : t=I*CPI*T

Duke zevendësuar në formulë për rastin e parë kemi :  20 sek. = X*CPI*T

Për rastin e versionit të ri të Java-s dhe meqënëse përdorim të njejtin hardware (kompjuter) mund të llogarisim :  0.6X*1.1CPI*T=Y .

Duke zevendësuar X do te perftojme :

Y=0.6*20/CPI*T *1.1CPI*T=0.6*20*1.1=13.2 sekonda.

Diskutim

Ende pa komente.

Lini një Përgjigje

Ju lutemi, bëni hyrjen me një nga këto metoda që të postoni komentin tuaj:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Regjistroni adresën tuaj e-mail për të marrë artikujt e rinj nëpërmjet mesazheve ...

Kategori

Intel CPU Architectures

Procesore Apple Ax

Apple A12 Bionic
Këtë e pëlqejnë %d blogues: