jeni duke lexuar...
Ushtrime

Ushtrim : Numrat e pashënjuar dhe të shënjuar

Ushtrim

Në tabelën e mëpshtme jepen kombinimet binare të 4 biteve. Vendosni përbri tyre vlerat dhjetore që ato përfaqësojnë  për këto dy raste :

1. Shprehin numra të pashënjuar (unsigned)

2.  Shprehin numra të shënjuar (signed)


Zgjidhje :

Për numrat e shënjuar, biti me peshë më të madhe shpreh shenjën e numrit sipas marveshjes  “1”=numër negativ, “0”=numër pozitiv. Në se numri është negativ, atëherë ai shprehet në formën komplement i dyshit.


 

Diskutim

2 mendime mbi “Ushtrim : Numrat e pashënjuar dhe të shënjuar

  1. si mblidhen & zbriten numrat natyroree .. RRegullulli si eshTE..?

    Postuar nga Artan Xhafkollari | 27 Shtator 2012, 14:17

Lini një Përgjigje

Ju lutemi, bëni hyrjen me një nga këto metoda që të postoni komentin tuaj:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Regjistroni adresën tuaj e-mail për të marrë artikujt e rinj nëpërmjet mesazheve ...

Kategori

Intel CPU Architectures

Procesore Apple Ax

Apple A12 Bionic
Këtë e pëlqejnë %d blogues: