jeni duke lexuar...
Leksione, Literature

Plotësime për Kapitullin 2 – ISA

Një histori e shkurtër e ISA: D.Patterson COD-aneks.

Mos lini pa lexuar këtë artikull :  Amdahl-Blaauw-Brooks-Architecture of IBM System/360

Klikoni në lidhjet e mëposhtëme dhe do të gjeni informacion ilustrues dhe plotësues për Kapitullin 2.

Load/Store Architecture

Makinat me zero operandë (adresë)

RISC krahasim me CISC

RISC / CISC në shifra

Përmbledhje e ISA kryesore (shtojcë e librit  David Patterson, John Hennessy – Computer Organization and Design )

Përmbledhje e instruksioneve të X86 

Dokumentët e mëposhtëm trajtojnë ISA bazuar në mikroprocesorin MIPS, i cili është procesor i tipit RISC (Reduced Instruction Set Computer).

ISA-MIPS

ISA-MIPS2

ISA-MIPS64 Manual

Dokumentët e mëposhtëm trajtojnë ISA bazuar në mikroprocesorin ARM, i cili është procesor i tipit RISC (Reduced Instruction Set Computer).

Të dhëna të detajuara për procesorin ARM1176

Dokumentët e mëposhtem trajtojnë bashkësinë e instruksioneve (ISA) të procesorëve CISC.

VAX  – si perfaqesues i CISC

Diskutim

Ende pa komente.

Lini një Përgjigje

Ju lutemi, bëni hyrjen me një nga këto metoda që të postoni komentin tuaj:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Regjistroni adresën tuaj e-mail për të marrë artikujt e rinj nëpërmjet mesazheve ...

Kategori

Intel CPU Architectures

Procesore Apple Ax

Apple A12 Bionic
Këtë e pëlqejnë %d blogues: