jeni duke lexuar...
Ushtrime

Ushtrim – numri i operandave në instruksion

Jepet  shprehja:  A=(B+C)*(D+E)

Shkruani kodin në asembler që llogarit vlerën e A-së për rastet kur kemi të bëjmë me makina me 1,2,3 dhe 0 adresa. Konsideroni që A,B,C,D dhe E  janë adresa në kujtesë ku gjenden vlerat respektive të operandave. Kini parasysh që veprimet nuk duhet të ndryshojnë vlerat e operandave.


Zhvillim: 

Duke përdorur një  hapsirë kujtese të përkohshme T (T=temporary) atëherë do të kemi:

Makina me 1 adresë       Makina me 2 adresa       Makina  me 3 adresa      Makina  me 0 adresa

 

LDA        D                             LOAD     A,B                         ADD       A,B,C                     PUSH    D

ADD       E                              ADD       A,C                         ADD       T,D,E                      PUSH    E

STA        T                              LOAD     T,D                         MUL      A,A,T                     ADD

LDA        B                             ADD       T,E                                                                          PUSH    C

ADD       C                             MUL      A,T                                                                         PUSH    B

MUL      T                                                                                                                              ADD

STA        A                                                                                                                             MUL

                                                                                                                                                POP       A

Diskutim

Ende pa komente.

Lini një Përgjigje

Ju lutemi, bëni hyrjen me një nga këto metoda që të postoni komentin tuaj:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Regjistroni adresën tuaj e-mail për të marrë artikujt e rinj nëpërmjet mesazheve ...

Kategori

Intel CPU Architectures

Procesore Apple Ax

Apple A12 Bionic
Këtë e pëlqejnë %d blogues: