jeni duke lexuar...
Ushtrime

Ushtrim no.1 – mënyrat e adresimit

Kujtesa qëndore dhe regjistri RX kanë vlerat si në figurë :

Supozoni se procesori ekzekuton instruksionin :

LOAD 900

Kërkohet të gjeni vlerat që ngarkohen ne regjistrin akumulator në vartësi të menyrës së adresimit që përdor instruksioni LOAD. Vendosini ato në tabelën e mëposhtëme :

MENYRA E ADRESIMIT

VLERA E NGARKUAR NE AKUMULATOR

IMEDIATE

DIREKTE

INDIREKTE

E INDEXUAR

Zhvillim :

MENYRA E ADRESIMIT

VLERA E NGARKUAR NE
AKUMULATOR

IMEDIATE

900

DIREKTE

1100

INDIREKTE

800

E INDEXUAR

350

Diskutim

Ende pa komente.

Lini një Përgjigje

Ju lutemi, bëni hyrjen me një nga këto metoda që të postoni komentin tuaj:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Regjistroni adresën tuaj e-mail për të marrë artikujt e rinj nëpërmjet mesazheve ...

Kategori

Intel CPU Architectures

Procesore Apple Ax

Apple A12 Bionic
Këtë e pëlqejnë %d blogues: