jeni duke lexuar...
Ushtrime

Pipeline…ushtrim-krahasim i performancave

Procesori A ka një pipeline me 5 stade, frekuencë clocku 500 MHz dhe një CPI mesatare =1.5.

Procesori B ka një pipeline me 20 stade, frekuencë clocku 2 GHz. dhe një CPI mesatare =2.0.

Te gjendet :

Cili procesor ka performancë më të madhe dhe sa ?

Zhvillim

Llogaritim ekzekutimin e N instruksioneve nga procesorët A dhe B :

CPU exe. time A = N X CPIA X Clock-cycleA = N X 1.5 X 1/0.5 ns = 3N ns.

CPU exe. time B = N X CPIB X Clock-cycleB = N X 2 X 1/2 ns = 1N ns.

Pra, kompjuteri B është 3 herë më performant se kompjuteri A, pasi të njëjtën bashkësi instruksionesh N, ai e ekzekuton 3 herë më shpejt.

PërfundimRritja e numrit të stadeve të pipeline në procesorin B shërben për të rritur frekuencën e clockut të procesorit.

Diskutim

Ende pa komente.

Lini një Përgjigje

Ju lutemi, bëni hyrjen me një nga këto metoda që të postoni komentin tuaj:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Regjistroni adresën tuaj e-mail për të marrë artikujt e rinj nëpërmjet mesazheve ...

Kategori

Intel CPU Architectures

Procesore Apple Ax

Apple A12 Bionic
Këtë e pëlqejnë %d blogues: