jeni duke lexuar...
Leksione

Kujtesa kashé – “tag overhead”

Pavarësisht nga mënyra si organizohet një kujtesë kashé (direct mapped, associative), është e domosdoshme që, krahas të dhënave, në kashé të ruhen edhe adresat që këto të dhëna kanë në kujtesën qëndrore. Këto adresa quhen “address tag” ose “cache tag” dhe natyrisht që ato zenë hapsirë kujtese shumë të vlefshme në kashé. Pavarësisht nga kjo, “kapaciteti” i një kujtese kashé, i referohet vetëm të dhënave që mund të ruhen aty. Kështu, një kashé me madhësi 512 KB, mund të ruajë deri një 512 KB të dhëna. Për këtë arsye, hapsira që zenë”cache tags”  në kashé quhet “tag overhead“.

këtë shembull (kashé 64KB/2048 rreshta), skematikisht paraqitur në figurën e mëposhtëme, madhësia e “tag overhead” do të ishte :

tag overhead = cache tag X no. i rreshtave = 17 bitë x 2048=4.25 KB

E shprehur në përqindje : tag overhead = 4.25 KB/64 K = 6.6 %

Pra, “tag overhead” është relativisht e neglizhueshme.

Diskutim

Ende pa komente.

Lini një Përgjigje

Ju lutemi, bëni hyrjen me një nga këto metoda që të postoni komentin tuaj:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Regjistroni adresën tuaj e-mail për të marrë artikujt e rinj nëpërmjet mesazheve ...

Kategori

Intel CPU Architectures

Procesore Apple Ax

Apple A12 Bionic
Këtë e pëlqejnë %d blogues: