jeni duke lexuar...
Ushtrime

Ushtrim… parimi i funksionimit të kujtesës kashé

Kujtesa e një kompjuteri  përbëhet nga kujtesa qëndrore e shoqëruar nga një kujtesë kashé e tipit « direct-mapped »  me madhësi 8 byte të organizuar në 8  linja (blloqe).

Supozoni se procesori adreson kujtesën sipas sekuencës së  mëposhtëme të adresave të shprehura në decimal :

0x22, 0x24, 0x22, 0x24, 0x5, 0x16, 0x5, 0x24, 0x16, 0x22

a. Tregoni se cilat prej këtyre kapjeve të kujtesës do të rezultojnë në “hit” ose në “miss” duke supozuar se kujtesa kashé është fillimisht bosh.

b. Cila do të ishte përmbajtja e kujtesës kashé në fund të sekuencës?

Zhvillim

Meqenëse kujtesa kashé është e organizuar me 8 rreshta me 1 byte sejcili , atëherë 3 bitët LSB të adresës do të shërbejnë si “cache index“. Në tabelën e mëposhtëme paraqitet në menyrë të përmbledhur sekuenca e adresave.


Duke përdorur tabelën e mësipërme dhe faktin se  kashé është fillimisht bosh, rezultati Hit/Miss dhe gjendja e kujtesës kashé do të jenë si më poshtë :


Adresat 0x16 dhe 0x24  janë në « konflikt» për bllokun  000 në kashé, pasi ato kanë të njetin “cache index”. Kemi të bëjmë në këtë rast me “Conflict Misses” që sjell natyrisht zvogëlimin e “Hit Rate”.

Valid bit” shpreh fakin se e dhëna që gjendet në kashé, në rreshtin respektiv, është e saktë.

Diskutim

Ende pa komente.

Lini një Përgjigje

Ju lutemi, bëni hyrjen me një nga këto metoda që të postoni komentin tuaj:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Regjistroni adresën tuaj e-mail për të marrë artikujt e rinj nëpërmjet mesazheve ...

Kategori

Intel CPU Architectures

Procesore Apple Ax

Apple A12 Bionic
Këtë e pëlqejnë %d blogues: