Kapitulli 7 – Procesorët paralelë

Këto janë temat që trajtohen në këtë kapitull:

– Arkitektuarat paralele te procesoreve (SIMD, MIMD, MISD, VLIW etj.). Specifikat e tyre

– Organizimi tipik i nje procesori SIMD. Zgjerimet e mundeshme te nje SIMD. Shembuj

– Arkitekturat MIMD. Ndertimi dhe funksionimi i nje procesori MIMD

– Ndertimi  i nje procesori VLIW. Paralelizmi explicit (EPIC)        

Diskutim

Ende pa komente.

Lini një Përgjigje

Ju lutemi, bëni hyrjen me një nga këto metoda që të postoni komentin tuaj:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Regjistroni adresën tuaj e-mail për të marrë artikujt e rinj nëpërmjet mesazheve ...

Kategori

Intel CPU Architectures

Procesore Apple Ax

Apple A12 Bionic
Këtë e pëlqejnë %d blogues: